Lavanta Seti Kullananlar, Sipariş,Yorumlar, Satış 48TL Ürün Görseli

Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta yağı bugün dünyada en çok kullanılan esans yağıdır, ancak lavanta yararları aslında 2.500 yıl önce keşfedildi. Güçlü antioksidan, antimikrobiyal, sakinleştirici, yatıştırıcı ve antidepresif özelliklerinden dolayı lavanta yağı faydaları bol miktarda bulunur ve yüzyıllar boyunca hem kozmetik hem de terapötik olarak kullanılmıştır.

Mısırlılar mangalozu ve parfüm için lavanta kullandılar. Nitekim, Kral Tut’un mezarı 1923’te açıldığında, 3000 yıl sonra hala tespit edilebilen hafif bir lavanta kokusu olduğu söyleniyordu. Erken ve modern aromaterapi metinleri, lavanta’nın antibakteriyel bir esans yağı olarak kullanılmasını savunuyor . Bitkinin yaprakları ve sapları sindirim sistemi hastalıklarına ve romatizmaya karşı sindirim hazırlamak için kullanıldı ve lavanta kozmetik amaçları için değer gördü. Romalılar, lavanta yağı kullanarak, havayı yıkamak, yemek pişirmek ve arındırmak için kullandılar. Ve İncil’de, yağ ve yağlanma için kullanılan aromatikler arasında lavanta yağı vardı.

Bugün vücudunuz için lavanta yağı faydaları şunları içerir:

Kaygı ve duygusal stres azaltın
Diyabet semptomlarına karşı korunma
Beyin işlevini geliştirin
Yanıkların ve yaraların iyileşmesine yardımcı olun
Uyumayı iyileştir
Cildi cildi restore edin ve sivilceleri azaltın
Güçlü antioksidanlarla yavaş yaşlanma
Ağrı gidermek
Baş ağrılarını hafifletir

Lavanta yağı çok yönlü özelliklere sahip olduğu için doğrudan cildinize uygulayacak kadar yumuşak olduğundan, özellikle sağlık için uçucu yağlar kullanmaya başladıysanız, bunu lüzumlu bir yağ olarak görüyorum. Bilim, yakın zamanda, lavanta esans yağı içerdiği sağlık faydalarının aralığını değerlendirmeye başlamıştır ancak bu yağın şaşırtıcı özelliklerine işaret eden çok sayıda kanıt bulunmaktadır. Günümüzde, lavanta dünyanın en popüler uçucu yağlarından biridir. Ve iyi niyet için. İnsanlar vücudunuzun yanı sıra eviniz için de lavanta yağı faydaları yakalamaya başlıyor.

Antioksidan Koruma

Toksinler, kimyasallar ve kirleticiler gibi serbest radikaller, Amerikalıları bugün etkileyen her hastalık için tartışmasız en tehlikeli ve en yaygın risk faktörüdür. Serbest radikaller, bağışıklık sisteminizi kapatmaktan sorumludur ve bedeninize inanılmaz derecede zarar verebilir.

Serbest radikal hasarına karşı vücudun doğal tepkisi, antioksidan enzimler – özellikle glutatyon , katalaz ve süperoksit dismutaz (SOD) – bu serbest radikallerin zarar vermelerini engelleyen enzimler yaratmaktır . Maalesef, serbest radikal yükü yeteri kadar büyükse, vücudunuzda antioksidanlar yetersiz olabilir; zayıf beslenme ve toksinlere yüksek maruz kalma yüzünden ABD’de nispeten yaygınlaşmıştır. Neyse ki lavanta esansiyel yağı, hastalığı önlemek ve tersine çevirmek için çalışan doğal bir antioksidandır. Phytotedicine’de yayınlanan 2013 çalışmasında , lavanta yağı vücudun en güçlü antioksidanlarının (glutatyon, katalaz ve SOD) aktivitesini artırdığını buldular. Ve daha yeni çalışmalar, lavanta’nın antioksidan etkiye sahip olduğu ve oksidatif stresin önlenmesi veya tersine çevrilmesine yardımcı olduğu sonucuna vararak benzer sonuçlar verdi.

Diyabet Doğal Tedavi

2014’te Tunus’tan bilim insanları, büyüleyici bir görevi tamamlamak için yola çıktılar: lavanta esansiyel yağının kan şekeri üzerindeki etkilerini test ederek şeker hastalığının doğal olarak tersine dönmesine yardımcı olup olmadığını araştırmak. 15 günlük hayvan çalışması sırasında, araştırmacılar tarafından gözlemlenen sonuçlar kesinlikle şaşırtıcıydı. Özetle, lavanta esansiyel yağ tedavisi vücudunu aşağıdaki diyabet belirtilerinden korudu.

Artan kan şekeri (şeker hastalığının damgası)
Metabolik bozukluklar (özellikle yağ metabolizması)
Kilo almak
Karaciğer ve böbrek antioksidan tükenmesi
Karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu
Karaciğer ve böbrek lipoperoksidasyonu (serbest radikallerin hücre membranlarından gerekli yağ moleküllerini “çalar”

Diyabetin önlenmesi veya tersine çevrilmesi için lavanta yağının tam kapasitesini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, bu çalışmanın sonuçları umut vericidir ve lavanta terapötik potansiyelini göstermektedir. Diyabet için lavanta yağı kullanmak için, topikal olarak boynunuza ve göğsünüze uygulayın, evde dağıtın veya sağlık faydaları için onunla takviye edin.

Ruh Hızını Artırır ve Stres Azalır

Son yıllarda lavanta yağı, nörolojik hasarlara karşı koruma yeteneği nedeniyle kaide üzerine yerleştirilmiştir. Geleneksel olarak, lavanta migren, stres, kaygı ve depresyon gibi nörolojik sorunları tedavi etmek için kullanılmıştır, bu nedenle araştırmanın nihayetinde tarihin üzerine geldiğini görmek heyecan vericidir. 2013 yılında Uluslararası Klinik Uygulamalı Psikiyatri Dergisi tarafından yayımlanan kanıta dayalı bir çalışma , 80 miligram kapsül lavanta esansiyel yastığı ile eklenmesinin kaygı, uyku bozukluğu ve depresyonu hafiflettiğini bulmuştur. Ayrıca, çalışmada, yan etki, ilaç etkileşimi ya da lavanta yağı kullanmaktan çekilme belirtileri görülmedi. 2012’de yayınlanan bir başka araştırmada, yüksek riskli doğum sonrası 28 kadın alındı ve lavanta aromaterapinin dört haftalık bir tedavi planından sonra evlerinde lavanta yayılmasıyla postnatal depresyon ve azalmış anksiyete bozukluklarında belirgin bir düşüş yaşadığını tespit etti.

Lavanta yağı TSSB semptomlarını iyileştirdiği de gösterildi . Günde 80 miligram lavanta yağı depresyonu yüzde 33 oranında azalttı ve TSSB’den mustarip 47 kişide uyku bozuklukları, huysuzluk ve genel sağlık durumunu önemli ölçüde azalttı.

Beyin Fonksiyonunu Destekler

Lavanta esansiyel yağının nörolojik faydaları, depresyonu tedavi etme ve ruh hâlini geliştirme kabiliyetinde durmaz. Araştırmalar aynı zamanda lavanta yağının Alzheimer hastalığının doğal bir tedavisi olduğunu gösteriyor ! Sıçanlar üzerinde yapılan çalışmalar, inhalasyon lavanta uçucu yağ buharı, beyin oksidatif stresini önlemeye ve kognitif bozukluğu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. 2012’de İsviçre gazetesi Molecules , lavanta yaginin inme gibi nörolojik disfonksiyonlar için uygun bir tedavi seçenegi oldugunu isabetle ispatlayan bir çalismanin sonuçlarını basmıştı. Araştırmacılar, lavanta nevrotektif etkilerinin antioksidan özelliklerinden kaynaklandığını düşünüyorlar.  Sinir sistemini lavanta yağı ile desteklemek için, evde dağıtın, doğrudan şişeden içe çekin veya topikal olarak tapınaklara ve boynunuza uygulayın.

Kesikleri İyileştirir

Antimikrobiyal özellikleri ile geniş çapta bilinen yüzyıllar boyunca lavanta yağı, çeşitli enfeksiyonları önlemek ve bakteriyel ve fungal bozukluklarla mücadele etmek için kullanılmıştır. Nitekim, lavanta bu yararını tekrar tekrar belirleyen yaklaşık 100 çalışma yapılmıştır. Araştırmalar, lavanta yağının yanıkların, kesiklerin, kazıyıcıların ve yaraların iyileşmesini hızlandırdığını gösteriyor ve bunun büyük bir kısmı antimikrobiyal bileşiklerinden kaynaklanıyor. Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’da yayınlanan bir araştırma , karanfil, tarçın ve çay ağacı yağı gibi diğer uçucu yağlarla karıştırıldığında lavanta maddesinin antimikrobiyal kabiliyetinin nasıl arttırıldığını değerlendirdi . Araştırmacılar, bu yağların 1: 1’lik bir oranının, Candida albicans’a ve Staph aureus’a karşı en etkili olduğu bulgusu buldular – solunum pnömonisine ve cilt mantarlarına yol açan pek çok fungal ve bakteriyel enfeksiyonun iki ortak nedeni. Sıçanlar üzerinde yapılan 2016 çalışması, granülasyon dokusunun oluşumunu hızlandırarak (cildin iyileşen yüzeyinden doku) lavanta yağı iyileşmesinin erken safhada ilerlediğini ve kolajen sentezinin ilerletildiğini buldu. Lavanta yağı ile tedavi edilen yaraların alanı kontrol grubuna göre anlamlı olarak azalmıştır.

Sağlıklı Cilt ve Saçları Tanıtır

Muhtemelen antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerinden dolayı, lavanta esansı taşıyıcı yağla (hindistancevizi, jojoba veya üzüm çekirdeği yağı gibi ) karıştırıldığında cildiniz üzerinde derin faydalar vardır. Lavanta yağı topikal olarak kullanılması, kanarya buruklarından alerjik reaksiyonlara, akne ve yaş lekelerine kadar birçok cilt durumunu iyileştirmeye yardımcı olabilir . Anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri, cilt koşullarını ve yaşlanmanın ters işaretlerini azaltmaya yardımcı olur. Cilt sağlığı için lavanta yağı kullanmak için, 3-4 damla ½ çay kaşığı hindistancevizi veya jojoba yağı ile birleştirin ve karışımı endişe verici bölgeye masaj yapın. Yüzünüze veya vücut yıkamaya lavanta yağı da ekleyebilirsiniz. Ayrıca lavanta yağı ile cinsten esansiyel yağı karıştırıp , sabahın ilk saatinde, duştan hemen sonra ve yatmadan önce cildinize uygulamanızı öneririm . Bu, iltihaplanmayı ve yaşlanma belirtilerini (koyu lekeler gibi) azaltmaya yardımcı olacaktır. Çalışmalar aynı zamanda lavanta yağı ile kekik, biberiye ve sedir ağaçları gibi diğer uçucu yağların alopesi areata’yı önemli ölçüde artırabileceğini ve günlük olarak kafa derisine masaj yapıldığında saç dökülmesini iyileştirebildiğini göstermektedir.

Baş ağrısını giderir

Eğer gerginlik ya da migren baş ağrısı ile mücadele eden milyonlarca insandan biriyseniz, lavanta yağı sadece aradığınız doğal ilaç olabilir. Baş ağrısı için en iyi uçucu yağlardan biridir çünkü gevşemeye ve gerginliği hafifletir. Yatıştırıcı, anti-anksiyete, antikonvülsan ve sakinleştirici bir madde olarak çalışır. Avrupa Nörolojisinde yayınlanan bir araştırmaya göre , migren baş ağrısıyla mücadele eden insanlar, lavanta yağı 15 dakika boyunca teneffüs edildiklerinde ağrıda önemli bir azalma gördüler. Kontrol grubu ile lavanta yağı arıtma grubu arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı. 129 baş ağrısı vakası vakasının 92’si tamamen veya kısmen lavanta tepkisindeydi. En etkili doğal baş ağrısı ilaçlarından birinin, iki damla lavanta yağı nane yağı ile tarandığını ve karışımın boynun ve tapınakların arkasına ovulduğunu buldum . Lavanta yaymak ya da şişeden doğrudan teneffüs etmek de baş ağrılarını giderebilir.

Uyku ve Uykusuzluğunu İyileştirir

Lavanta yağı sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliklerinden dolayı, uykuyu iyileştirmek ve uykusuzluğa karşı tedavi etmek için çalışır. Doğum sonu dönemde 158 anne içeren bir 2015 çalışması, kontrol veya müdahale grubuna ayrıldı. Müdahale grubu, hafta önce lavanta yağı sekiz hafta boyunca yatmadan önce teneffüs etti. Lavanta yağı kullanan kadınlar, kontrol grubuna kıyasla uyku kalitesinde belirgin bir düzelme gösterdi. Tıpkı lavanta yağı uykusunu uyandıran, sakinleştirici etkileri gösteren, anneleri ilgilendiren birçok çalışma var. Inhalasyon lavanta, uyku bozukluğunu azaltmak, uyku kalitesini ve süresini artırmak, uykusuzlukla mücadele etmek ve genel refahı artırmak için gösterilmiştir. Ayrıca, çoğu yatıştırıcı ilaçtan farklı olarak, lavanta istenmeyen yan etkilere neden olmaz. Aslında zihinsel ve fiziksel sağlığı geliştirir. Uyku kalitenizi artırmak için uykuda önce veya sonra yatak odasında lavanta yağı dağıtın. Ayrıca, doğrudan boynunuza, göğüs ve tapınaklara 3-5 damla ovabilirsiniz. Küvete 15 damla lavanta yağı ve 1 bardak Epsom tuzu ilâve ederek şifa verici bir banyo almak, uykuyu iyileştirmek ve vücudu rahatlatmak için lavanta yağı kullanmak için etkili bir yöntemdir. Ve ayrıca, lavanta yağı, Roma Papatya esansiyel yağı ve magnezyum yağı karışımının uykuyu iyileştirmek için en iyi kombinasyon olduğunu keşfettim . Sakin, huzurlu bir his uyandırmak için bu karışımı boynunuzun ve bileklerin arkasına ovun.

Ağrı Dindirir

Birkaç çalışma, lavanta yağı doğal bir ağrı kesici olarak yardımcı olduğunu buldu . Sadece ilgilenilen bölgeye lavanta sürterek iltihaplanma ve ağrı yoğunluğunu azaltarak birçok sağlık durumunun belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Tamamlayıcı Tedaviler Bildirisinde yayınlanan 2015 çalışmasında , lavanta yağının topikal uygulanmasının, diyaliz iğnelerinin yerleştirilmesi sırasında ağrının ılımlı şiddetini azalttığı gösteriliyor. Araştırmacılar, lavantanın diyaliz iğnelerini yerleştirme ağrısını azaltmanın bir seçeneği olabileceğini ve bunun bir çok hemodiyaliz hastasında sürekli korku ve endişe yarattığını belirtti. Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada, günlük olarak etkilenen bölgeye uygulandığında, lavanta, marjoram, nane ve kara biber uçucu yağların bir kombinasyonunun boyun ağrısı düzeldiğini keşfetti. Ve yine yeni bir araştırma, lavanta yağı, cilt içine masaj, menstruel ağrı ve alt karın kramp ile ilişkili olan dismenore rahatlatmak için yardımcı olabilir kanıtladı. Bu çalışmanın sonuçları, lavanta yağı PMS ve adet krampları için doğal bir çare olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.

Kansere Karşı Tamamlayıcı Tedavi

Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif İlaçların Afrika Dergisi’nde yayınlanan 2012 yılı bir çalışmada , aromaterapi, özellikle lavanta yağı kullanılması, kanserli hastaların stres, mide bulantısı, kronik ağrı ve depresyon ile baş etmesine yardımcı oluyor . Lavanta yağı, bağışıklık sistemini harekete geçirmek, ruh halini artırmak, uykuyu iyileştirmek ve stresle mücadele etmek için çalıştığı için terapötik bir ajan olarak kullanılabilir. Lavanta yağı masaj yaparak boynunuzun arkasına, göğüs, bilekler ve tapınaklar rahatlatıcı ve sakinleştirici etkilere neden olabilir. Kas ya da eklem ağrısı ya da enjeksiyon yerinde ağrı yaşıyorsanız, etkilenen bölgeye 2-3 damla lavanta uygulayın. Stres ve kaygıdan kurtulmak ve uykunuzu iyileştirmek için lavanta serpin ya da şişeden doğrudan teneffüs edin. Bu, cerrahi işlemler öncesi ve sonrasında ve kemoterapi tedavisinde özellikle yararlı olabilir.

Doğal parfüm

Toksik parfüm kullanmadan iyi koklamak ister misiniz? Lavanta yağı hem kadınlar hem de erkekler için mükemmel bir koku. Doğrudan cildinize saf yağ ilave etmeyi deneyebilirsiniz ya da daha ince bir koku için yağda su veya taşıyıcı yağla seyreltebilirsiniz. Yağınızı cildinize doğru ovmak isterseniz avucunuza 2-3 damla ekleyerek ellerinizi sürtünmeyi deneyin. Ardından yağı doğrudan cildinize veya saçınıza sürtün. Yaklaşık ½ su bardağı su ile bir sprey şişesine ilave edilen 2 damla lavanta yağı kullanmayı deneyebilirsiniz. Püskürtme şişesini sallayıp sonra ne istersen püskürtün. Lavanta yağı ile sedir ağacı esansiyel yağı veya cinsten uçucu yağ gibi diğer rahatlatıcı yağları birleştirmeyi düşünün. Benim ev yapımı Losyon birlikte harika kokusu ve inflamasyonu azaltmak ve cilt sağlığını geliştirmek için yardımcı lavanta, buhur ve nane yağları içerir. Doğal bir parfüm olarak lavanta yağı kullanmak için bir diğer harika yol da şampuanınıza ekleyin ya da kendi Homemade Coconut Lavanta Şampuanı ile yaptığım gibi kendiniz yaratın.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )