Lavanta Seti Kullananlar, Sipariş,Yorumlar, Satış 48TL Ürün Görseli

Saç uzamasında bitkisel ilaçların etkisi var mı?

Gerçekten işe yarıyor mu?

Saç dökülmesi birçok erkek ve kadın için ortak bir endişedir. Genetik ve vitamin eksikliklerine , hormon değişikliklerine kadar saç dökülmenin birçok nedeni olabilir . Tiroid hastalığı gibi tıbbi durumlar saç dökülmesine veya saç dökülmesine neden olabilir.

Saçları büyütmek için sihirli bir mermi yok, ancak araştırmalar bazı şifalı bitkilerin saç dökülmesini yavaşlatabileceğini veya yeni büyümeyi teşvik etmesine yardım ettiğini gösteriyor. Bununla birlikte, araştırmaların çoğunun hayvanlar üzerinde yapıldığını unutmamak önemlidir. İnsanlar üzerindeki etkinliklerini kanıtlamak için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

Saç büyümenizi iyileştirmek için bitkisel ilaçların nasıl kullanılabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin. Saç dökülmesine bir tıbbi durumun neden olduğu özellikle günlük rutine otlar koymadan önce doktorunuzla konuşmayı unutmayın.

Bitkisel yağlar

Saç tozu olarak da adlandırılan saç yağları, bir taşıyıcı yağ tabanında karıştırılan bitki özlüdür . Bazı saç yağları, birden fazla bitki ve taşıyıcı yağ içerir.

Bitkisel yağlar üreten popüler taşıyıcı yağlar:

 • hindistancevizi yağı
 • tatlı badem yağı
 • ceviz yağı
 • zeytin yağı
 • Mineral yağ
 • jojoba yağı
 • buğday tohumu yağı

Bitkisel saç yağlarında kullanılan bazı bitkiler şunlardır:

 • Çin zamanı ( Hibiscus rosa sinensis ): Çin zamanı dökmeyen bir çalıdır. Yenilebilir, canlı çiçekler genellikle bitki çayları yapmak için kullanılır. Hibiscus’un saç köklerini uyarmaya, folikül boyutunu arttırmasına ve saç büyümesini arttırmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir .
 • Brahmi ( Bacopa monnieri ): Bacopa olarak da bilinen Brahmi, Ayurveda tıbbında kullanılan sürünen bir bitkidir. Saç büyümesinden sorumlu proteinleri aktive ettiği düşünülen alkaloidleri içerir .
 • Kaplama düğmeleri ( Tridax procumbent ) : Kaplama düğmeleri sürünen Ayurveda bitkisi ve papatya ailesinin üyesidir. Antioksidanlar içerir ve tek başına saç büyümesini teşvik eder ve diğer şifalı bitkiler ile sinerji oluşturur.
 • Jatamansi (Nardostachys jatamansi ) : Jatamansi, rizomları saç büyümesini hızlandıracak küçük bir çalıdır. Oluyor gösterilmiştir kaynaklanan saç dökülmesi saç büyümesini artırmak için kemoterapi.
 • Ginsengi ( Panax ginseng ): Ginsengi, saç dökülmesi de dahil olmak üzere birçok durumda yaşlı bir doğal çare. 5a redüktazı inhibe ederek saç büyümesini teşvik ettiğine inanılan saponinler içerir . Bu erkeklerdeki saç dökülmesine bağlı bir enzimdir.

Nasıl kullanılır

Bazı saç yağları şampuan veya saç bırakma tedavisi olarak formüle edilir, bu nedenle üreticinin talimatlarına dikkat edin. Etiket, nemli veya kuru saçlara uygulamanın gerekip gerekmediğini size bildirir.

Temiz eller kullanarak, saç yağını doğrudan kafa derisine masaj yapın ve yönlendirildiği gibi yıkayın.

Polyherbal merhemler

Bitki merhemleri, bazen bitkisel merhem gibi, genellikle lanolin ya da petrol jölesi ve su gibi bir yağla otlar birleştirilerek yapılır. Diğer bileşenler balmumu veya kakao yağı içerebilir. Polyherbal merhem tipik olarak çoklu bitki özleri içerir.

Poliherber merhemlerde kullanılan bazı otlar şunlardır:

 • Bektaşı üzümü ( Emblica officinalis ): Bektaşi üzeri bir Ayurveda otu. O ediyor için kullanılan saç güçlendirmek ve saç büyümesini teşvik. Aynı oluyor da bilinen birkaç antioksidanlar içerdiği.
 • Gotu kola ( Centella asiatica ): Gotu kola , en popüler Ayurvedik otlardan biridir. O ediyor düşünülen muhtemelen kafa derisi kan dolaşımını artırarak, saç uzunluğunu artırmak ve saç büyümesini uyarırlar.
 • Aloe vera ( A. Barbadensis Mill. ): Aloe vera, tropik bir bitkidir ve yanıklar ve sindirim problemleri için popüler bir halk tedavisidir . Da kullanılabilir sağlıklı saç büyümesini destekler derisini şartına ve sağlıklı tutmak için.
 • Kutsal fesleğen ( Ocimum sanctum ): Kutsal fesleğen iyileştirici özellikleri ile bilinen hoş kokulu, adaptojenik bir bitki. Bu yardımcı olabilir kepek ve kaşıntı veya değişikliklerinin neden olduğu saç dökülmesini önlemek hormon seviyeleri .

Nasıl kullanılır

Polyherbal merhemler genellikle saç derinize doğrudan uygulanır. Temiz eller ile merhemi, üreticinin talimatlarına göre absorbe olana kadar kafa derinize masaj yapın.

Bitkisel kremler

Bitkisel kremler ayrıca otlarla beslenen yağlar ve sudan yapılır. Bitki merhemlerinden daha az yağ ve daha fazla su içerirler ve cildiniz tarafından kolaylıkla emilirler.

Bitkisel kremler yapmak için kullanılan bazı otlar şunlar:

 • Dev yemi ( Cuscuta reflexa Roxb ): 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre dev yılan – yayılan, Ayurvedik bir bitki – 5a redüktaz enzimini inhibe ederek steroid hormonlarının neden olduğu alopesi tedavi etmeye yardımcı oluyor.
 • Acı elma ( Citrullus colocynthis ): Bitter elma, Ayurveda’da kullanılan çöl, meyve taşıyan bir bitkidir. Kurutulmuş meyve posası saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılır . Acı elma, saç büyümesini başlattığı düşünülen bileşikler olan glikozitleri içerir.
 • Yalancı papatya ( Eclipta alba ): Yumuşak papatya, saç dökülmesini artırmak için Ayurveda’da kullanılan bir bitkidir. 2014’ten bir araştırmaya göre sahte papatya, saç foliküllerini uyarmaya yardımcı olur ve çıplak farelerde daha hızlı bir saç büyüme evresi oluşturur.
 • Gece çiçekli Yasemin ( Nyctanthes arbortristis ): Bu küçük çiçekli çalı Güney Asya’ya özgüdür. 2016 araştırmasına göre , gece çiçekli yasemin sıçanlarda saç büyümesini başlattı ve alopesi karşısında etkili olabilir.

Nasıl kullanılır

Temiz eller ile saç derisini kafa derisine masaj yapın ya da üreticinin talimatlarına göre kökten uçlara kadar saçlara uygulayın.

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )